Aleksandar Mitov Aleksandar Mitov

Как да разпределим сватбеният бюджет: Пътеводител за бъдещи младоженци

Планирането на сватба е едно от най-вълнуващите, но и предизвикателни начинания, с които една двойка може да се заеме. Сред ключовите въпроси стои разпределението на сватбения бюджет. Тук ще разгледаме как да разпределим средствата по начин, който да гарантира, че вашата сватба ще бъде незабравима, без да се налага да правите компромиси с бюджета. Ето и най-важните аспекти, на които да обърнете внимание.

1. Локация и Кетъринг - 45%

  • Локация: 25%

  • Кетъринг: 20%

Най-голямата част от бюджета обикновено отива за самата церемония и приема, което включва мястото на провеждане, храната, напитките и декорациите. Изборът на място може да варира значително по цена, така че е добре да обмислите различни варианти.

2. Фотография и Видеозаснемане - 15%

Спомените от вашата сватба са безценни. Професионалните фотографии и видео ще уловят моментите, които искате да помните завинаги.

3. Облекло - 10%

  • Сватбена рокля/костюм: 6%

  • Аксесоари и обувки: 4%

Това включва както вашата сватбена рокля или костюм, така и облеклото на кумовете и шаферките. Незабравимият външен вид не задължително изисква огромни разходи, ако пазарувате разумно.

4. Музика и Забавление - 10%

  • Диджей/оркестър: 6%

  • Допълнителни забавления за гостите: 4%

DJ или жива музика? Решете каква атмосфера искате на вашата сватба и отделете част от бюджета за това. Не забравяйте и за други форми на забавление, които могат да направят вашия ден още по-специален.

5. Цветя и Декорации - 10%

  • Декорация: 5%

  • Цветя: 5%

Цветята добавят красота и атмосфера към всяка сватба. В зависимост от сезона и личните ви предпочитания, можете да изберете местни или по-екзотични цветя. Ако имате нужда от помощ, може да потърсите добра сватбена агенция, която ще ви спести много нерви и главоболия, и ще ви помогне и за следващите разходи в списъка.

6. Покани и Подаръци за гостите - 3%

Поканите са първото впечатление, което вашите гости ще получат за вашата сватба, така че е важно те да отразяват стила и темата на събитието. Отпечатването може да варира по цена, затова помислете за алтернативни методи като ръчно изработени или дигитални покани.

7. Транспорт - 2%

Тук може да включите разходите за наем на лимузина, както и такива за транспорт на гостите от и до локацията на празненството - автобус, микробус или такси.

8. Резерв - 5%

Винаги е добра идея да отделите част от бюджета за непредвидени разходи. Това може да включва транспорт, наем на оборудване, или дори булчинския букет. Предвидимостта е ключът към спокойствие в този вълнуващ момент.

Разпределянето на сватбения бюджет изисква внимателно планиране и приоритизиране. Помнете, че най-важното е вашето щастие и спомените, които ще създадете с вашите близки. Независимо от бюджета, вашата сватба може да бъде незабравима, стига да инвестирате любов, време и внимание в планирането ѝ.

БОНУС: КАЛКУЛАТОР ЗА СВАТБЕН БЮДЖЕТ

И така, когато планирате сватбата си, помнете тези проценти като отправна точка, но не забравяйте да адаптирате според вашите уникални нужди и желания. Вашата сватба е вашето специално събитие, така че направете го неповторимо!

Read More
Aleksandar Mitov Aleksandar Mitov

11 стъпки за планиране на сватба в България през 2024г.

Планирането на мечтаният сватбен ден е дълъг процес, който може да бъде изключително натоварващ, ако оставите всичко за последния момент. Ако планирате сватбата си през 2024 година, може би сега е подходящият момент да започнете процеса. Ето няколко важни стъпки, които ще направят живота ви по-лесен, а сватбения ден по-малко натоварващ.

1.Определете бюджет

Не е най-забавното нещо от процеса по планиране, но е важно да сте наясно с възжмоностите си. Напишете важните детайли на празника - брой гости, ресторант, булчинска рокля, сватбен фотограф, ди джей екип, добра сватбена агенция, торта и след това определете каква сума може да отделите за всяко едно от нещата свързани със сватбения ден. Как да разпределим сватбеният бюджет? Научете тук.

2. Изберете дата

Сезонът е важен. Ако жегите не ви понасят - юли и август, не са най-удачното време да сключите брак. Ако планирате сватба на открито, то е важно да отбележим, че по нашите географски ширини, времето през пролетта е доста динамично и вероятността да завали дъжд ако изберете сватбен ден през май и юни е доста значителна.От опита ми досега, септември е най-добрият избор за организиране на сватба. Тогава температурите не са нито много високи, нито много ниски, а вероятността за валежи е малка. Друго предимство е, че през 2024 година, официалният празник 22.09 се пада в неделя, което прави понеделникът 23.09 почивен ден и така общо възможните дати за организиране на сватба в рамките на месеца са 10, ако държите да се ожените през уикенда или в не работен ден. След като изберете няколко възможни дати е време за следващата стъпка.

3. Църква и ритуална зала

Ако сте от двойките, които държат на църковен брак, е хубаво да проверите дали избраната от вас църква има възможност да извърши ритуала на избраната дата. Има дати и дни от седмицата, които са забраненни за сключване на църковен брак.

Ако сте от хората, които не държат на църковния брак, е хубаво да решите дали ще се венчаете в деня на сватбата или предварително ще подпишете и в деня на сватбата ще имате само изнесен ритуал с водещия. Ако ще се венчаете в деня на сватбата, ще трябва да решите дали това ще бъде в ритуална зала (някои зали са с много малък капацитет) или пак на изнесен ритуал, но този път воден от оторизиран общински обредчик.

Не забравяйте също, че за сключване на граждански брак са необходими медицински изследвания и документи, които са различни за различните общини.

4. Избор на ресторант/локация

След като сте определили бюджета, броя на гостите и имате няколко възможни дати, сега е време да решите къде ще протече щастливият ден. Има няколко варианта за локация на сватбеното тържество - класически ресторант в града, ресторант на открито (в гората, на плажа), бална зала в хотелски комплекс или сватбен комплекс, пригоден изцяло за провеждане на събития.

При избора на рестонрант има няколко основни точки, на които да обърнете внимание, както и някои по-специфични в зависимост от типа на ресторанта. Основните неща, които да обърнете внимание са локация, капацитет, интериор/екстериор, качеството, както на обслужването, така и на храната. Някои държащи на репутацията си ресторанти, ще ви предложат няколко варианта на меню за сватбата, които ще приготвят за вас и ще можете да опитате на място, преди да определите финалното меню за тържеството. Също така е важно, да попитате дали има вегетариански или алтернативни опции, в случай че някой от гостите ви не консумира месо или има непоносимост към някои видове храни. Ако има такива гости, е хубаво да знаете това предварително и можете да го включите в края на текста за поканите.

По-специфичните детайли на които да обърнете внимание при избора на ресторант са следните:

  • Ако ресторанта се намира в центъра на града, има ли паркинг или гостите ви ще трябва да паркират на улициата. Това е важно, защото в някои градове, дори и през уикенда, в сила е така наречената синя зона и освен, че времето за паркиране се заплаща, периода за престой е ограничен в повечето случаи до няколко часа.

  • Ако сте се спрели на ресторант на открито за вашето тържество, важно да разберете дали при влошаване на метеорологичните условия, има опция за преместване в закрито помещение.

  • Ако сте избрали хотелски комплекс, настаняването на гостите за ваша сметка ли ще бъде. Ако отговорът е да, хубаво е да го планирате в бюджета си, а ако гостите ще поемат сами настаняването си, то би било добра идея, да договорите преференциални цени с управата на комплекса.

  • Сватбен комплекс извън града е много добър избор, тъй като можете да купонясвате до зори, без никой да ви прави проблем за силата на музиката, като тук трябва да помислите за транспортирането на гостите до локацията на събитието, както и за прибирането им обратно след тържеството. За целта може да наемете автобус или микробус, или да договорите преференциална твърда цена с местна таксиметрова компания.

Когато сте готови с избора си на ресторант или локация, време е да изберете хората, които ще отразят празника ви и тези, които ще забавляват вас и гостите ви.

5. Фотограф, видеограф и DJ/Водещ

Най-важното тук е, взаимно да си допаднете с хората на които ще поверите тези важни задачи, както и разбира се да се вписват в определения от вас бюджет. Много от сватбените професионалисти предлагат безплатна консултация и това е чудесна възможност да проверите, дали си допадате като визия за вашият сватбен ден.

Ако бюджетът ви не позволява да наемете отделни хора за фото и видео отразяване на събитието, то ще трябва да решите кое е по-важно за вас - снимките или видеото. Съществуват и варианти, в които може да изберете сватбен фотограф, който предлага хибридно отразяване - сватбени снимки плюс кратък сватбен видеоклип с акцентите от деня, като в този случай е добре да изберете екип от двама фотографи.

Изборът на DJ/Водещ също е важен, тъй като това е човека, който ще забавлява вашите гости и ще води ритуалите по време на тържеството. Тук можете изберете екип от DJ и водещ, или да се спрете на човек, който ще съчетае и двете роли.

Ако също така решите да включите специални ефекти по време на празненството, има някои детайли на които да обърнете специално внимание. Ако ще има димни ефекти, хубаво е да се използва така нареченият “тежък дим”. Разликата с обикновения дим е огромна. При използването на “тежък дим”, той остава ниско и се разстила по пода на ресторанта, и на снимките ще изглежда сякаш танцувате върху облак. Обикновеният дим с разнася навсякъде из помещението и снимките ще са все едно танцувате в мъгла. Светлинните ефекти също е важно да са добре балансирани, особено ако ще се използват такива в различни цветове. Хубаво е да не са насочени директно към дансинга, а да се отрязяват в стените или тавана на помещението. Лазерните ефекти не са препоръчителни, тъй като могат сериозно да увредят фото и видео техниката, и да останете само със снимки и видео отпреди празника в ресторанта.

6. Списък с гости, изпращане на покани и разпределение на гостите в ресторанта

Броят на гостите, които ще поканите и ще бъдат част от вашия сватбен ден не е за пренебрегване. Има голяма разлика дали ще организирате сватба с 30 или с 230 гости. Това се отнася най-вече при избора на ресторант за тържеството, както и при решението за избор на фото/видео отразяване на празника. Един фотграф спокойно би се справил сам при сватба с до 100 гости, но ако броят на гостите е по-голям, тогава препоръчително е да се доверите на екип от поне двама души.

Друг важен момент е изборът на хората, които ще имат честта да ви бъдат кумове, както и броят и облеклото на шаферите, които ще бъдат до вас в сватбеният ден.

Изпратете сватбените покани на гостите между 4 и 6 месеца преди датата на сватбата. Много е важно да изискате потвържение за присъствие от вашите гости, което е хубаво да се случи около месец преди сватбеният ден, както и дали някои от гостите ви имат някакви специални нужди, например вегетарианци са или имат алергии към различни видове храни. Повяравайте ми, последното може да ви спести много негативни емоции в празничният ден.

На среща с управителя на ресторанта, обсъдете броят на гостите, тяхното разпредление, както и колко маси ще са ви нужни за настаняването им. Оптималният брой гости на една маса е между 6 и 8, в зависимост от големината и формата на масата.

7. Избор на облекло за сватбата

Изборът на рокля може да отнеме 20 минути, но може да отнеме и цяла вечност. Лично аз познавам булки, които нямаха идея за роклята си 2 седмци преди сватбата и при някои от тях това предизвика доста негативни емоции в заветния ден. Също така е важно да се уточни дали гримьорът и фризьорът ще дойдат на място при булката или обратно.

При господата изборът на костюм е по-лесен, като тук си струва да се отбележи, че е добре дрехите да са от естествена материя, тъй като особено през лятото, температурите не са от най-приятните за носене на панталон и сако, а какво остава ако са от материя, която предизивква обилно изпотяване. В този ред на мисли е хубаво да се помисли и за една или две резервни ризи и един панталон, просто за всеки случай. Ставал съм свидетел на изненадващо и рязко движение от страна на младоженеца, което доведе до спешната намеса на шивач (за щастие имаше такъв сред гостите).

8. Идеи за сватбеният ден

Сигурно имате идея как бихте искали да изглежа мечтаният сватбен ден. Дали ще бъде класическа сватба, такава в бохемски стил, а може би сватба на плажа/в гората. Изборът за това е изцяло ваш. Можете да почерпите вдъхновение като потърсите идеите си в платформите Instagram и Pinterest, както и в специализирани сватбени сайтове.

9. Меденият месец

Планирате да заминете на ваканция веднага след сватбата? Или може би сте от хората, които не обичат зимата и искате да прекарате ваканция на топло и екзотично място през януари или февруари? И в двата случая е хубаво да отделите време и да намерите намерите перфектното за вас място, както и да резрвирате самолетни билети и настаняване в хотел. Ранното планиране е важно, за да можете да сте спокойни за вашият меден месец, а също така ще ви осигури и доста по-добри цени, отколкото ако оставите всичко за последният възможен момент.

10. Последни щрихи и детайли

Не забравяйте да изпратите финалнят график и детайли към хората с които ще работите в празничния ден - фотографи, видеографи, DJ и водещ, салонен управител и т.н.

В последно време сватбените агенти са чудесен избор при планиране на сватба. Сватбеният агент ще бъде до вас неотлъчно през цялото време и ще се постарае празника ви да протече гладко, за да може да му се насладите истински и без излишни нерви.

11. Време за парти

Заветният ден настъпи! Вие, половинката ви и вашите близки, можете спокойно да си отдъхнете и да се забавлявате на максимална степен, след като сте планирали успешно всички детайли на този дългоочакван ден!

Ако статията Ви е харесала и е била полезна за Вас, моля харесайте я и я споделете с хора, на които мислите, че също би била полезна.

Благодаря ви за отделеното време!

Read More